Euro 2012
Reprezentacje Euro 2012 Tabele Euro 2012 Terminarz i wyniki Euro 2012 Statystki Euro 2012 `

Aktualności Euro 2012 Faza Eliminacyjna Euro 2012 Stadiony Euro 2012 Historia Euro 2012 Inne

Euro 2012 - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

 

Stadion Narodowy Warszawa

Stadion Narodowy Warszawa

Informacje podstawowe:

Kraj: Polska
Miasto: Warszawa
Pojemność: 55 000 widzów
Wymiary boiska: 105x68 metrów
Powierzchnia działki: ok. 20 ha
Projekt:Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann Und Partner
Zakończenie budowy: 2011
Koszt: 1,252 mld zł
UEFA EURO 2012: w ramach rozgrywek odbędą się tu m.in. mecz otwarcia, ćwierćfinał, półfinał

Projekt Stadionu Narodowego

Stadion budowany w Warszawie to największa inwestycja w obiekt sportowy przed Euro 2012 w Polsce. Koszt tego projektu wyceniony został na 1,252 mld zł, więc prawie dwa razy więcej niż koszt budowy stadionu w Gdańsku.

Zaprojektowania stadionu podjęli się J.S.K. Architekci razem z pracowniami projektowymi gmp-Architekten Gerkan, Marg und Partner z siedzibą w Berlinie oraz Schlaich Bergermann und Partner za Stuttgartu. To samo biuro projektowe ma na koncie projekty tj.: Stadion Miejski we Wrocławiu, Nowy Stadion Legii Warszawa. Stadion Narodowy powstaje w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. Według projektu stadion ten ma pomieścić 55.000 widzów co sprawia, że będzie to największy pod względem pojemności stadion w Polsce na Euro 2012.

Konstrukcja

Specjalnie zaprojektowany dach – stały nad trybunami i jego ruchome wnętrze sprawia, że imprezy odbywające się na tym stadionie nie będą zależne od warunków pogodowych. Projekt zakłada możliwość okresowej przebudowy stadionu na stadion lekkoatletyczny. Na szczególną uwagę zasługuje zewnętrzny wygląd stadionu, przypominający biało – czerwoną plecionkę kosza nawiązujących do polskiej flagi.

Na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane trzy spotkania grupowe: mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Odpowiedzialność za wybudowanie areny i zarządzanie kompleksem sportowo - biznesowym, odpowiada Narodowe Centrum Sportu, należąca do Skarbu Państwa, powołana przez Ministra Sportu i Turystyki.

Wokół stadionu stanie ponad dwa tysiące żelbetowych pali o średniej długości 32 m i średnicy 80 -120 cm, ze względu na skomplikowane warunki geologiczne. Łączna długość wszystkich pali szacuje się na ok. 66 km, a łączną ilość betonu potrzebną do ich wykonania to ponad 50 tys. m3.

Przestrzeń komercyjna

Stadion Narodowy składał się będzie z dwóch pierścieni trybun dolnego i górnego. Przestrzeń pod nimi zostanie zagospodarowana przez powierzchnie komercyjne takie jak restauracje, sale konferencyjne, biura organizacji sportowych, kluby kibica, kluby VIP. Planowane jest również Muzeum Sportu, sklep kibica dla fanów, fitness club oraz ośrodek rehabilitacji.

Murawa boiska położona będzie ponad 8 m. wyżej niż obecna płyta. Umieszczona zostanie na żelbetowej płycie, pod którą znajdzie się podziemny parking na ok. 1800 samochodów. Dwie otwarte galerie zapewnią dostęp do widowni i powierzchni pod trybunami z których podziwiać będzie można panoramę Warszawy. W owych galeriach znajdować się będą przestrzenie gastronomiczne oraz ok. 1000 sanitariatów. Razem Stadion Narodowy składać się będzie z 8 kondygnacji o różnej wysokości. Konstrukcja w najwyższym punkcie osiągnie 70 m. wysokości a najwyższy punkt na trybunach to 41 m. nad poziomem murawy Stadionu Dziesięciolecia.

Zakończenie budowy stadionu planowane jest na maj 2011 roku.

Promocja Warszawy na EURO 2012

Artykuły na temat stadionu:

Wizualizacje stadionu:

Galeria:

Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa Stadion Narodowy Warszawa
Polecamy

Newsletter

Podaj adres email:

Nadchodzące wydarzeniaNajnowsze filmy
Losowe filmy
Główne statystyki

Główne statystyki Euro 2012:
Liaczba spotkań: 31
Średnia liczba widzów na mecz: 46,457
Liczba drużyn: 16
Średnia liczba goli na mecz: 2,5
Najwięcej zdobytych bramek (reprezentacja): 10 - Niemcy
Najwięcej celnych strzałów (reprezentacja): 58 - Włosi
Najwięcej niecelnych strzałów: 47 - Włosi
Najwiecej bramek: Mario Balotelli, Cristiano Ronaldo, Mario Mandzukić – po 3
Najmłodszy zdobywca gola: Mario Balotelli (Włochy) – 21 lat, 311 dni
Najstarszy zdobywca gola: Andrij Szewczenko (Ukraina) – 35 lat, 256 dni
Najszybciej zdobyta bramka: Petr Jiracek 2:14
Najwięcej strzałów celnych: 13 - Mario Balotelli
Najwięcej strzałów niecelnych: 20 - Cristiano Ronaldo
Najwięcej żółtych kartek (reprezentacja): Włochy - 13
Żółte kartki - średnia na spotkanie: 3,90
Najwięcje Czerwone kartki - średnia na mecz 0,10
Najczęściej faulował: Mario Balotelli
Najczęściej faulowani: Alvaro Arbeloa

Mimo faktu, że Euro 2012 skończyło się dla Polaków porażką i klęską to jednak statystyki są naprawdę imponujące i warto nieco więcej na ich temat powiedzieć. Euro skończyło się i choć oczekiwaliśmy trochę innego wyniku to jednak i tak większość Polaków jest zadowolona, że mieli możliwość brać udział w takim doskonałym wydarzeniu, które to wszak oglądał cały świat. Statystyki, jakie Miały miejsce podczas Euro 2012 są bogate i bardzo zróżnicowane a to sprawia, że nie tylko teraz, ale nawet i po upływie wielu lat wielu kibiców piłki nożnej chętnie będzie do nich powracać. Powiedzmy, więc nieco więcej na temat Euro 2012 i wszystkich danych statystycznych, jakie miały miejsce na boisku oraz poza nim. Jedną z najważniejszych danych statystycznych jest fakt, że po raz pierwszy takie mistrzostwa zakończyły się bez żadnego remisu. Jest to niebywały fakt, który to nigdy wcześniej nie miał miejsca. Można nawet rzec, że jest to wydarzenie wyjątkowe, które godne jest upamiętnienia. Jednakże to nie koniec statystyk, jakie miały miejsce podczas Euro 2012 a dopiero początek. Całe Euro 2012 składało się z wielkiej ilości nieoczekiwanych zwrotów akcji, dlatego też mieliśmy do czynienia z niespodziewanymi sytuacjami na boisku, które to naprawdę godne są uwagi i zapamiętania. Przede wszystkim zasadniczą rolę podczas trwania Euro odegrali Posting, Ronaldo a także, a także Ibrahimivic. To właśnie ci, światowej sławy piłkarze strzelili decydujące gole, które to zadecydowały o zwycięstwie ich drużyn. Dziś mówi się o nich, że znajdują się na ekskluzywnej liście najlepszych a zarazem najdroższych piłkarzy na świecie i nie ma w tym nic dziwnego albowiem faktycznie ich umiejętności są bardzo duże. Oczywiście mówiąc o sukcesach oraz statystykach nie należy zapomnieć o drużynie Czeskiej. Rzadko, bowiem zdarza się, aby w sześć minut pierwszej połowy meczu można było zdobyć gola. To właśnie oni osiągnęli ten sukces a co za tym idzie zapewnili sobie na Euro, a także we wspomnieniach kibiców bardzo ważne miejsce. Dziś mówi się o nich, jako o wysokiej klasy piłkarzy na świecie i nic w tym dziwnego albowiem Euro było dla nich wielkim sukcesem.
Strona Główna - Kontakt - Mapa Strony - Reklama
© Copyright 2012-me.pl 2010 - 2011