Euro 2012
Reprezentacje Euro 2012 Tabele Euro 2012 Terminarz i wyniki Euro 2012 Statystki Euro 2012 `

Aktualności Euro 2012 Faza Eliminacyjna Euro 2012 Stadiony Euro 2012 Historia Euro 2012 Inne

Euro 2012 - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

 

Stadion Lecha Poznań

Stadion Miejski Poznań

Informacje podstawowe:

Kraj: Polska
Miasto: Poznań
Pojemność: 46 000 widzów
Klub: KKS Lech Poznań
Powierzchnia działki: ok. 20ha
Projekt: Modern Construction Systems
Generalny Wykonawca: konsorcjum firm Hydrobudowa Polska SA, PBG SA, AK-BUD Kurant, Alpine Construction Polska z Krakowa, Alpine Bau Deutschland z Berlina oraz Alpine Bau GmbH z Austrii.
Wymiary stadionu: długość = 213,30 m szerokość = 220,27 m wysokość = 56,16m= 139,31 m. n.p.m.
Wymiary boiska: 105 × 68 m
Planowany termin zakończenia modernizacji: połowa 2010
Koszt budowy: 713 mln zł
UEFA EURO 2012: w ramach rozgrywek odbędą się tu mecze fazy grupowej.
Adres: 60-320 Poznań, ul. Bułgarska 5/7
Status: ukończony

Modernizacja Stadonu Miejskiego w Pozaniu

W Poznaniu przygotowanie i modernizacja areny trwała od 2002 roku i zakończona została w połowie 2010 roku. Projektem tej modernizacji zajęło się Modern Construction Systems, pracownia założona przez Wojciecha Ryżyńskiego z siedzibą w Poznaniu. Na koncie tego biura projektowego znajduje się wiele prestiżowych projektów i unikalnych obiektów budowlanych. Obiekt ma być zadaszony nad trybunami. Zlokalizowany jest blisko centrum miasta przy skrzyżowaniu ulicy Bułgarskiej i Ptasiej w Poznaniu.

Wszelkie wymagania stawiane stadionom klasy „elite” przez UEFA zostaną spełnione na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Razem na tym stadionie, po ukończeniu modernizacji, zasiąść będzie mogło 45 594 kibiców. Obecnie na tym stadionie gra klub KKS Lech ze średnią 20 tysięczną widownią. Ze stadionu korzysta również nasza reprezentacja ale także odbywają się liczne imprezy, koncerty. Stadion w Poznaniu to także miejsce gdzie spotyka się biznes ze sportem. Na stadionie znajduje się także ogromna przestrzeń komercyjna zapewniająca miejsce na spotkania biznesowe obiekty gastronomiczne i wiele innych. Dostosowany jest także do organizowania imprez masowych.

Konstrukcja

Stadion składa się z 4 trybun o konstrukcji żelbetowej na których znaleźć można przestrzenie użytkowe. Trybuny przyjmują formę prostopadłościanów z zaznaczonymi wejściami i windami. Bryła obiektu nie ma prostego kształtu, urozmaicona jest licznymi wcięciami, pustkami przestrzeni technicznych oraz wystającymi tarasami. Modernizacja stadionu odbywała się etapami ze względu na terminarz rozgrywek Lecha Poznań.

Konstrukcja dachu

Na szczególną uwagę zasługuje pokrycie dachu stadionu, które wykonane zostanie z koloru naturalnego jedwabiu, z rozstawem kratownic co 9 metrów co sprawia wrażenie płynności powierzchni. Dodatkowo wprowadzono łukowe rury mocowane do kratownic nośnych dachu pod kątem 90 stopni. Zadaszenie oparte będzie na konstrukcji stalowej, wykonane z profili rurowych ze stali All 18G2. Na konstrukcje dachu wykorzystane będzie około 7 tys. ton stali.

Loże VIP

Na stadionie znajdziemy miejsce na 480 osób w 45 lożach VIP które zapewniają podziwianie widowiska w komfortowych warunkach z przyjaciółmi bądź partnerami biznesowymi. Ceny takiej loży sięgają na zachodzie nawet do 200 tys. euro. Na Polskie warunki będzie to kwota około 200 tys. złotych rocznie, ale wszystko zależeć będzie od popytu jakie przedstawiać będą potencjalni klienci. Wystrój dopasowany zostanie do potrzeb najemcy. Zapewnione jest również osobne wejście, miejsca parkingowe oraz obsługa. Ponadto na stadionie znajdzie się 1100 miejsc biznesowych. Obiekt spełnia normy potrzebne do poruszania się na stadionie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Takich miejsc znajdzie się 234.

Powierzchnie komercyjne

Na stadionie w Poznaniu znajdziemy szereg przestrzeni komercyjnych takie jak bar, 2 restauracje, kawiarnie, 27 punktów gastronomicznych oraz ponad 2000 miejsc parkingowych. Zagospodarowanie przestrzenne stadionu zakłada również możliwość budowy hotelu oraz powierzchni biurowych. Projekt zakłada możliwość stworzenia sklepów sportowych, kibica, SPA, fitness clubu, ścianki wspinaczkowej i innych prozdrowotnych działań tego typu.

Obecnie stadion został zmodernizowany i ma za sobą zarówno mecze ligowe ekstraklasy jak i pucharu UEFA. Największym mankamentem stadionu okazała się jakość murawy, która obecnie będzie wymieniana po raz piąty. Sporo zastrzeżeń odnośnie poziomu bezpieczeństwa zaobserwowali działacze UEFA. Między innymi łatwy dostęp na dach oraz niewłaściwe wyjścia ze stadionu. Problem leży również w numeracji siedzeń na stadionie. Niewątpliwie problemy te rozwiązane będą w najbliższym czasie a sama arena przygotowana będzie właściwie i czekać będzie na przyjęcie licznej grupy kibiców odwiedzających Polskę podczas Euro 2012.

Artykuły na temat stadionu:

Wizualizacje stadionu:

Galeria:

Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań Stadion Miejski Poznań
Polecamy

Newsletter

Podaj adres email:

Nadchodzące wydarzeniaNajnowsze filmy
Losowe filmy
Główne statystyki

Główne statystyki Euro 2012:
Liaczba spotkań: 31
Średnia liczba widzów na mecz: 46,457
Liczba drużyn: 16
Średnia liczba goli na mecz: 2,5
Najwięcej zdobytych bramek (reprezentacja): 10 - Niemcy
Najwięcej celnych strzałów (reprezentacja): 58 - Włosi
Najwięcej niecelnych strzałów: 47 - Włosi
Najwiecej bramek: Mario Balotelli, Cristiano Ronaldo, Mario Mandzukić – po 3
Najmłodszy zdobywca gola: Mario Balotelli (Włochy) – 21 lat, 311 dni
Najstarszy zdobywca gola: Andrij Szewczenko (Ukraina) – 35 lat, 256 dni
Najszybciej zdobyta bramka: Petr Jiracek 2:14
Najwięcej strzałów celnych: 13 - Mario Balotelli
Najwięcej strzałów niecelnych: 20 - Cristiano Ronaldo
Najwięcej żółtych kartek (reprezentacja): Włochy - 13
Żółte kartki - średnia na spotkanie: 3,90
Najwięcje Czerwone kartki - średnia na mecz 0,10
Najczęściej faulował: Mario Balotelli
Najczęściej faulowani: Alvaro Arbeloa

Mimo faktu, że Euro 2012 skończyło się dla Polaków porażką i klęską to jednak statystyki są naprawdę imponujące i warto nieco więcej na ich temat powiedzieć. Euro skończyło się i choć oczekiwaliśmy trochę innego wyniku to jednak i tak większość Polaków jest zadowolona, że mieli możliwość brać udział w takim doskonałym wydarzeniu, które to wszak oglądał cały świat. Statystyki, jakie Miały miejsce podczas Euro 2012 są bogate i bardzo zróżnicowane a to sprawia, że nie tylko teraz, ale nawet i po upływie wielu lat wielu kibiców piłki nożnej chętnie będzie do nich powracać. Powiedzmy, więc nieco więcej na temat Euro 2012 i wszystkich danych statystycznych, jakie miały miejsce na boisku oraz poza nim. Jedną z najważniejszych danych statystycznych jest fakt, że po raz pierwszy takie mistrzostwa zakończyły się bez żadnego remisu. Jest to niebywały fakt, który to nigdy wcześniej nie miał miejsca. Można nawet rzec, że jest to wydarzenie wyjątkowe, które godne jest upamiętnienia. Jednakże to nie koniec statystyk, jakie miały miejsce podczas Euro 2012 a dopiero początek. Całe Euro 2012 składało się z wielkiej ilości nieoczekiwanych zwrotów akcji, dlatego też mieliśmy do czynienia z niespodziewanymi sytuacjami na boisku, które to naprawdę godne są uwagi i zapamiętania. Przede wszystkim zasadniczą rolę podczas trwania Euro odegrali Posting, Ronaldo a także, a także Ibrahimivic. To właśnie ci, światowej sławy piłkarze strzelili decydujące gole, które to zadecydowały o zwycięstwie ich drużyn. Dziś mówi się o nich, że znajdują się na ekskluzywnej liście najlepszych a zarazem najdroższych piłkarzy na świecie i nie ma w tym nic dziwnego albowiem faktycznie ich umiejętności są bardzo duże. Oczywiście mówiąc o sukcesach oraz statystykach nie należy zapomnieć o drużynie Czeskiej. Rzadko, bowiem zdarza się, aby w sześć minut pierwszej połowy meczu można było zdobyć gola. To właśnie oni osiągnęli ten sukces a co za tym idzie zapewnili sobie na Euro, a także we wspomnieniach kibiców bardzo ważne miejsce. Dziś mówi się o nich, jako o wysokiej klasy piłkarzy na świecie i nic w tym dziwnego albowiem Euro było dla nich wielkim sukcesem.
Strona Główna - Kontakt - Mapa Strony - Reklama
© Copyright 2012-me.pl 2010 - 2011