Euro 2012
Reprezentacje Euro 2012 Tabele Euro 2012 Terminarz i wyniki Euro 2012 Statystki Euro 2012 `

Aktualności Euro 2012 Faza Eliminacyjna Euro 2012 Stadiony Euro 2012 Historia Euro 2012 Inne

Euro 2012 - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

 

Historia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej

Piłka nożna gra stara jak świat. Piłka nożnaMimo swojej długiej historii dopiero wiek XIX i XX był przełomowy. Był to okres, w którym usystematyzowano tą popularna grę jak również spisano zasady, które w pewnej części przetrwały do dziś i są nadal aktualne. Przyjmuję się, że to w Anglii rozwój piłki nożnej był najprężniejszy i najszybszy. Ze względu na fakt, iż w miarę rozwoju popularności dyscypliny potrzebny jest rozwój i doprecyzowanie zasad, w Anglii zawiązano pierwszy związek pod nazwą Angielski Związek Piłki Nożnej. Jego zadaniem było właśnie spisanie zasad, jak również ujednolicenie przepisów.

W miarę zapotrzebowania na kolejne turnieje zaczęły tworzyć się związki organizujące tego typu zawody. W roku 1930 miały miejsce pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Urugwaju. W Europie próbowano zawiązać w latach 20 XX wieku Europejską Federację Piłkarską, lecz ówczesny prezes FIFA Jules Rimet nie wyraził zgody na powstanie takiej organizacji. Głównym pomysłodawcą Europejskiej Federacji Piłkarskiej był przyjaciel Rimeta, Henri Delaunay. Jego marzeniem było stworzenie turnieju najlepszych drużyn starego kontynentu. Przez wiele lat było to niemożliwe do osiągnięcia. Na przeszkodzie stały kontakty z Anglią, która nie mogła dopuścić myśli, że jakakolwiek drużyna mogłaby dorównać reprezentacji i przez to w Anglii nie czuło się potrzeby zawiązywania Europejskiej Federacji.

Delaunay bezskutecznie próbował forsować swój pomysł. Dopiero w latach 50 nastąpił znaczący przełom. Idea Delaunaya spodobala się Ottorino Barassiemu. Jego postać w Europie, szczególnie we Włoszech kojarzona była z totalitarną propagandą w sporcie, chodzi tu o Mistrzostwa Świata w roku 1934. Obaj panowie próbowali znowu przekonać Rimeta, ale ten powrócił do swoich dawnych argumentów. Barassi i Delaunay zrozumieli, iż trzeba zacząć od podstaw. Tym razem pierwsza fazą tworzenia Europejskiego Zwiazku Piłkarskiego było docieranie do przedstawicieli europejskich krajów. W rozmowach kładziono nacisk na korzyści płynące z organizacji związku zrzeszającego europejskie narody. Nie tylko o sport tu chodziło, panowie nie zapominali również wspominać o finansowych korzyściach z powołania takiej organizacji. Delaunay i Barassi poparci przedstawicielami innych państw w czercu 1954 pokonali opór Rimeta. Po wielu trudach powołano europejską federację UEFA z Henri Delaunayem jako sekretarzem generalnym. Na tym niestety się nie skończyły problemy. Wielu działaczy uważało, że rozgrywki klubowe wystarczą. Turniej Państwowy nie otrzymał dostatecznego poparcie.

W roku 1955 umiera Henri Delaunay, w jego miejsce, w walce o Turniej Europejski, stanął jego syn Pierre. Niestety młody Pierre nie posiadał takiego autorytetu i znów zaczęły się problemy w walce o marzenia o Mistrzostwach Europy. Mozolna wojna o grę reprezentacji zakończyła się dopiero w roku 1958. 6 czerwca w Sztokholmie padły słowa walczymy o mistrzostwo Europy i puchar imienia Delaunaya.

Główny pomysłodawca, Delaunay niestety nie dożył czasów, gdy o puchar europejski konkurują reprezentacje narodowe. I tak w końcu w 1960 we Francji maja miejsce pierwsze, historyczne Mistrzostwa Europy w piłkę nożną. Początkowo nazwano zawody te Puchar Narodów Europejskich. W pierwszych Mistrzostwach Europy zwyciężyła reprezentacja Związku Radzieckiego, która w finale wygrała z Jugosławią 2:1 po dogrywce. Pierwsze Mistrzostwa Europy nie zasłynęły tylko faktem, iż zapoczątkowały znaczące, duże zawody europejskie, ale również podczas nich doszło do ingerencji polityków w sprawy sportowe. Zdarzenie takie miało miejsce tylko raz w historii.

Od 1960 roku Mistrzostwa Europy Euro 2012odbywają się regularnie. Z biegiem czasu zmieniał się tylko organizacja turnieju finałowego. Na początku, do roku 1976, do finałowego turnieju awansowały 4 drużyny. Zmiany nastąpiły w latach 1980-1992 kiedy to w turnieju brało udział 8 drużyn. Od 1996 do dziś gra już jednak 16 drużyn. Zmianie nastąpił również regulamin po 1980. Do tego roku odbywały się mecze o trzecie miejsce. Począwszy jednak od ME 1984 we Francji takie mecze się nie odbywają.

Polecamy

Newsletter

Podaj adres email:

Nadchodzące wydarzeniaNajnowsze filmy
Losowe filmy
Główne statystyki

Główne statystyki Euro 2012:
Liaczba spotkań: 31
Średnia liczba widzów na mecz: 46,457
Liczba drużyn: 16
Średnia liczba goli na mecz: 2,5
Najwięcej zdobytych bramek (reprezentacja): 10 - Niemcy
Najwięcej celnych strzałów (reprezentacja): 58 - Włosi
Najwięcej niecelnych strzałów: 47 - Włosi
Najwiecej bramek: Mario Balotelli, Cristiano Ronaldo, Mario Mandzukić – po 3
Najmłodszy zdobywca gola: Mario Balotelli (Włochy) – 21 lat, 311 dni
Najstarszy zdobywca gola: Andrij Szewczenko (Ukraina) – 35 lat, 256 dni
Najszybciej zdobyta bramka: Petr Jiracek 2:14
Najwięcej strzałów celnych: 13 - Mario Balotelli
Najwięcej strzałów niecelnych: 20 - Cristiano Ronaldo
Najwięcej żółtych kartek (reprezentacja): Włochy - 13
Żółte kartki - średnia na spotkanie: 3,90
Najwięcje Czerwone kartki - średnia na mecz 0,10
Najczęściej faulował: Mario Balotelli
Najczęściej faulowani: Alvaro Arbeloa

Mimo faktu, że Euro 2012 skończyło się dla Polaków porażką i klęską to jednak statystyki są naprawdę imponujące i warto nieco więcej na ich temat powiedzieć. Euro skończyło się i choć oczekiwaliśmy trochę innego wyniku to jednak i tak większość Polaków jest zadowolona, że mieli możliwość brać udział w takim doskonałym wydarzeniu, które to wszak oglądał cały świat. Statystyki, jakie Miały miejsce podczas Euro 2012 są bogate i bardzo zróżnicowane a to sprawia, że nie tylko teraz, ale nawet i po upływie wielu lat wielu kibiców piłki nożnej chętnie będzie do nich powracać. Powiedzmy, więc nieco więcej na temat Euro 2012 i wszystkich danych statystycznych, jakie miały miejsce na boisku oraz poza nim. Jedną z najważniejszych danych statystycznych jest fakt, że po raz pierwszy takie mistrzostwa zakończyły się bez żadnego remisu. Jest to niebywały fakt, który to nigdy wcześniej nie miał miejsca. Można nawet rzec, że jest to wydarzenie wyjątkowe, które godne jest upamiętnienia. Jednakże to nie koniec statystyk, jakie miały miejsce podczas Euro 2012 a dopiero początek. Całe Euro 2012 składało się z wielkiej ilości nieoczekiwanych zwrotów akcji, dlatego też mieliśmy do czynienia z niespodziewanymi sytuacjami na boisku, które to naprawdę godne są uwagi i zapamiętania. Przede wszystkim zasadniczą rolę podczas trwania Euro odegrali Posting, Ronaldo a także, a także Ibrahimivic. To właśnie ci, światowej sławy piłkarze strzelili decydujące gole, które to zadecydowały o zwycięstwie ich drużyn. Dziś mówi się o nich, że znajdują się na ekskluzywnej liście najlepszych a zarazem najdroższych piłkarzy na świecie i nie ma w tym nic dziwnego albowiem faktycznie ich umiejętności są bardzo duże. Oczywiście mówiąc o sukcesach oraz statystykach nie należy zapomnieć o drużynie Czeskiej. Rzadko, bowiem zdarza się, aby w sześć minut pierwszej połowy meczu można było zdobyć gola. To właśnie oni osiągnęli ten sukces a co za tym idzie zapewnili sobie na Euro, a także we wspomnieniach kibiców bardzo ważne miejsce. Dziś mówi się o nich, jako o wysokiej klasy piłkarzy na świecie i nic w tym dziwnego albowiem Euro było dla nich wielkim sukcesem.
Strona Główna - Kontakt - Mapa Strony - Reklama
© Copyright 2012-me.pl 2010 - 2011