Euro 2012
Reprezentacje Euro 2012 Tabele Euro 2012 Terminarz i wyniki Euro 2012 Statystki Euro 2012 `

Aktualności Euro 2012 Faza Eliminacyjna Euro 2012 Stadiony Euro 2012 Historia Euro 2012 Inne

Euro 2012 - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

 

Stadion w Doniecku

Donbas Arena

Donbas Arena

Informacje podstawowe:

Kraj: Ukraina
Miasto: Donieck
Pojemność: 51 000 widzów
Wymiary boiska: 105x68 metrów
Powierzchnia działki: ok. 25 ha
Projekt:ArupSport Company
Lata budowy 2005 - 2009
Koszt: 400 mln USD
UEFA EURO 2012: w ramach rozgrywek odbędą się tu mecze fazy grupowej, jeden ćwierćfinał, jeden półfinał

Projekt

Stadion zbudowany w Doniecku zaprojektowany został przez ArupSport Company, znane z realizowanych projektów tj. stadion w Manchesterze, stadion Allianz Arena w Monachium, czy też stadion w Sydney. Realizacja projektu wraz z otaczającym stadion parkiem kosztowała łącznie ok. 400 mln USD. Na stadionie zasiadać będzie jednocześnie ok. 50 000 kibiców, na trybunie bardziej w kształcie owalnym aniżeli czterech osobnych trybunach. Na szczególną uwagę zasługuje projekt dachu, którego wznosząca się konstrukcja przypomina kształtem latający spodek. Zewnętrzne oświetlenie sprawia, że stadion w nocy świeci niczym diament. Owalny kształt stadionu oraz przeszklona fasada tworzą niezapomniane wrażenia. Stadion zbudowany w Doniecku jako pierwszy w krajach Europy Wschodniej spełnił rygorystyczne warunki stadionów klasy ‘elite’.

Konstrukcja

Generalnym wykonawcą dla tego obiektu była turecka firma ENKA, znana na całym świecie z międzynarodowych projektów, zajmująca 37 miejsce na liście najlepszych generalnych wykonawców na świecie. Główna budowa stadionu trwała 36 miesięcy. Obiekt został oficjalnie otwarty 29 października 2009 roku. Na stadionie w Doniecku miejsca na trybunach zostały specjalnie zaprojektowane aby z każdego punktu widać było 100 % boiska. Stworzono także ok. 190 miejsc dla inwalidów.

Przestrzeń komercyjna

Stadion w Doniecku wyposażony został w szereg obiektów komercyjnych tj. trzy restauracje, cztery bary, fast-foody, centrum fitness. Znajdziemy tutaj także muzeum poświęcone historii klubu Shakhtar Donieck oraz sklep kibica. Podobnie jak na innych stadionach przygotowujących się do organizacji Euro, korporacje będą miały możliwość wykupienia loży VIP. Wykorzystanie takich loży nie będzie się ograniczać jedynie do dni meczowych, ale będzie można je wykorzystywać w inne dni do konferencji, prezentacji, spotkań biznesowych itd. Dodatkową atrakcją na Donbas Arena jest możliwość zwiedzania Muzeum Shakhtaru Donieck, szatni piłkarzy skończywszy na sklepie dla fanów.

Przeznaczenie stadionu nie ogranicza się wyłącznie do meczów, ale także dostosowane jest tak aby mogły odbywać się na nim koncerty, pokazy i inne imprezy masowe. Mecze rozgrywane na Donbas Arenie wyświetlane będą na dwóch wyświetlaczach o powierzchni 92 m2 każdy, jednych z największych w Europie. Boisko otoczone jest elektronicznymi reklamami o łącznej długości 267m.

Artykuły na temat stadionu:

Wizualizacje stadionu:

Galeria:

Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena Donbas Arena
Polecamy

Newsletter

Podaj adres email:

Nadchodzące wydarzeniaNajnowsze filmy
Losowe filmy
Główne statystyki

Główne statystyki Euro 2012:
Liaczba spotkań: 31
Średnia liczba widzów na mecz: 46,457
Liczba drużyn: 16
Średnia liczba goli na mecz: 2,5
Najwięcej zdobytych bramek (reprezentacja): 10 - Niemcy
Najwięcej celnych strzałów (reprezentacja): 58 - Włosi
Najwięcej niecelnych strzałów: 47 - Włosi
Najwiecej bramek: Mario Balotelli, Cristiano Ronaldo, Mario Mandzukić – po 3
Najmłodszy zdobywca gola: Mario Balotelli (Włochy) – 21 lat, 311 dni
Najstarszy zdobywca gola: Andrij Szewczenko (Ukraina) – 35 lat, 256 dni
Najszybciej zdobyta bramka: Petr Jiracek 2:14
Najwięcej strzałów celnych: 13 - Mario Balotelli
Najwięcej strzałów niecelnych: 20 - Cristiano Ronaldo
Najwięcej żółtych kartek (reprezentacja): Włochy - 13
Żółte kartki - średnia na spotkanie: 3,90
Najwięcje Czerwone kartki - średnia na mecz 0,10
Najczęściej faulował: Mario Balotelli
Najczęściej faulowani: Alvaro Arbeloa

Mimo faktu, że Euro 2012 skończyło się dla Polaków porażką i klęską to jednak statystyki są naprawdę imponujące i warto nieco więcej na ich temat powiedzieć. Euro skończyło się i choć oczekiwaliśmy trochę innego wyniku to jednak i tak większość Polaków jest zadowolona, że mieli możliwość brać udział w takim doskonałym wydarzeniu, które to wszak oglądał cały świat. Statystyki, jakie Miały miejsce podczas Euro 2012 są bogate i bardzo zróżnicowane a to sprawia, że nie tylko teraz, ale nawet i po upływie wielu lat wielu kibiców piłki nożnej chętnie będzie do nich powracać. Powiedzmy, więc nieco więcej na temat Euro 2012 i wszystkich danych statystycznych, jakie miały miejsce na boisku oraz poza nim. Jedną z najważniejszych danych statystycznych jest fakt, że po raz pierwszy takie mistrzostwa zakończyły się bez żadnego remisu. Jest to niebywały fakt, który to nigdy wcześniej nie miał miejsca. Można nawet rzec, że jest to wydarzenie wyjątkowe, które godne jest upamiętnienia. Jednakże to nie koniec statystyk, jakie miały miejsce podczas Euro 2012 a dopiero początek. Całe Euro 2012 składało się z wielkiej ilości nieoczekiwanych zwrotów akcji, dlatego też mieliśmy do czynienia z niespodziewanymi sytuacjami na boisku, które to naprawdę godne są uwagi i zapamiętania. Przede wszystkim zasadniczą rolę podczas trwania Euro odegrali Posting, Ronaldo a także, a także Ibrahimivic. To właśnie ci, światowej sławy piłkarze strzelili decydujące gole, które to zadecydowały o zwycięstwie ich drużyn. Dziś mówi się o nich, że znajdują się na ekskluzywnej liście najlepszych a zarazem najdroższych piłkarzy na świecie i nie ma w tym nic dziwnego albowiem faktycznie ich umiejętności są bardzo duże. Oczywiście mówiąc o sukcesach oraz statystykach nie należy zapomnieć o drużynie Czeskiej. Rzadko, bowiem zdarza się, aby w sześć minut pierwszej połowy meczu można było zdobyć gola. To właśnie oni osiągnęli ten sukces a co za tym idzie zapewnili sobie na Euro, a także we wspomnieniach kibiców bardzo ważne miejsce. Dziś mówi się o nich, jako o wysokiej klasy piłkarzy na świecie i nic w tym dziwnego albowiem Euro było dla nich wielkim sukcesem.
Strona Główna - Kontakt - Mapa Strony - Reklama
© Copyright 2012-me.pl 2010 - 2011