Euro 2012
Reprezentacje Euro 2012 Tabele Euro 2012 Terminarz i wyniki Euro 2012 Statystki Euro 2012 `

Aktualności Euro 2012 Faza Eliminacyjna Euro 2012 Stadiony Euro 2012 Historia Euro 2012 Inne

Euro 2012 - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

 

PGE Arena Gdańsk

Baltic Arena

PGE Arena Gdansk

Informacje podstawowe:

Kraj: Polska
Miasto: Gdańsk
Klub: KS Lechia Gdańsk
Pojemność: 44 000 widzów
Wymiary: 236 x 203 x 45 metrów
Powierzchnia działki: 33,9 ha
Powierzchnia użytkowa: 36 600 m2
Projekt: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
Czas budowy: 2008 - 2011
Koszt: 630 mln zł
UEFA EURO 2012: w ramach rozgrywek odbędą się tu 3 mecze grupowe i 1 mecz ćwierćfinałowy

Projekt PGE Arena

Początkowo projekt nosił nazwę Baltic Arena. Sponsorem docelowej nazwy została grupa PGE która zaoferowała za pozycję sponsora tytularnego 35 mln złotych. Umowa zostanie podpisana na pięć lat i obowiązywać będzie od 1 stycznia 2010 roku

Projekt powiązany jest z rewitalizacją przemysłowej dzielnicy Gdańska - Letnicy. Budowa stadionu wiąże się również z rozbudową węzłów komunikacyjnych. W planach jest rozwój tras Sucharskiego, Słowackiego, obwodnicy południowej, inwestycje w Szybką Kolej Miejską oraz rozbudowa drugiego terminalu pasażerskiego portu lotniczego w Gdańsku.

Stadion w Gdańsku zaprojektowany został przez niemieckie biuro projektowe Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Dusseldorfu, które należy do absolutnej czołówki światowej w projektowaniu obiektów sportowych. RKW ma na swoim koncie zaprojektowanie m.in. stadionu Veltins-Arena w Gelsenkirchen mieszczący 65 000 osób oraz AWD-Arena w Hanowerze na 49 000 osób. Autorzy projektu nawiązują do tradycji miasta nadmorskiego związanej z cenionym w jubilerstwie bursztynem bałtyckim. Wielowiekowa tradycja tworzenia fascynujących ozdób ze "złota Bałtyku" odznacza się wysokim poziomem rzemieślniczym i artystycznym, zachowuje naturalne piękno bursztynu i kontynuuje pracę rozpoczętą niegdyś przez siły przyrody. Stadion w Gdańsku swoim wyglądem ma nawiązywać do zakorzenionych kontekstów lokalnych i ma stanowić znak identyfikacyjny Gdańska dzięki swojej przejrzystości, lekkości i bursztynowej aurze. Na szczególną uwagę zasługuje fasada stadionu, która będzie pokryta płytkami w różnych odcieniach brązu, które mają przypominać wielki bursztyn. Projekt poszycia zachwyca rozmaitością, równocześnie dając efekt jednolitości: moduły stają się ku górze coraz bardziej przezroczyste. Tak powstaje efekt zanikania poszycia ku górze - budynek zlewa się z nieboskłonem. Zapewnia to również wystarczające nasłonecznienie murawy boiska.

Obiekt budowany w Gdańsku to najwyższej klasy arena pięciogwiazdkowa, która zaliczana będzie do klasy „elite”. Arena w Gdańsku zaprojektowana została zgodnie z wszelkimi wymogami UEFA. Na stadionie mieszczącym ok. 41 000 widzów rozegrane zostaną trzy spotkania grupowe i jeden ćwierćfinał Euro 2012. Plac do gry będzie miał wymiary 105x68 metrów i jego odległość od trybun to 10,5 m za bramkami oraz 8,5 m od linii bocznych. Trybuny Baltic Areny zgodnie normami FIFA i UEFA będą zadaszone, sam obiekt pozostanie jednak otwarty. Wykluczona została koncepcja stworzenia zamykanego dachu ze względu na ograniczony czas i koszt projektu.

Miejsca biznesowe

Stadion przewiduje 1500 miejsc biznesowych, szerszych, wygodniejszych i bardziej komfortowych foteli na trybunie, ale również dostęp do strefy biznes. Miejsca te posiadają dostęp do restauracji, tarasu i zapewniają przynależność do klubu biznesowego. Miejsca na trybunie biznes, to fotele tapicerowane z tekstylną powłoką zabezpieczającą przed działaniem pogody. Położone są na trybunie głównej.

W planach jest również stworzenie siedziby oraz muzeum klubu, wielkopowierzchniowego sklepu kibica, pub kibica, restauracje, a także otwierane w dniu meczu liczne punkty gastronomiczne i punkty z pamiątkami, punkt obsługi kibica z ladą o długości 200 metrów.

Loże dla „VIP-ów”

Projekt stadionu zakłada ponad 2 tysiące m2 przeznaczonych dla specjalnych gości i ponad 39 loży dla „VIP-ów”. Loża VIP gwarantuje luksusowe warunki do spotkań biznesowych, zawierania nowych znajomości w atmosferze meczu piłkarskiego bądź innych imprez. Firmy szczególnie cenią sobie takie spotkania, gdyż niejednokrotnie przy emocjach towarzyszącym wydarzeniu sportowemu udaje się wynegocjować więcej ze swoimi partnerami, niż w codziennych rozmowach. Posiadanie loży VIP zapewnia prestiż przynależności do elitarnego klubu biznesowego oraz daje okazję do zawierania nowych i pielęgnowania dotychczasowych znajomości handlowych. Firma posiadająca wynajęte takie pomieszczenie ma osobne wejście, miejsca parkingowe, obsługę oraz szereg innych wygód. Korzystanie z takich pomieszczeń nie ogranicza się wyłącznie do wydarzeń jakie odbywać będą się na PGE Arena. Korzystający z tych pomieszczeń mogą wykorzystywać te pokoje na co dzień w charakterze sal konferencyjnych bądź też spotkań biznesowych z klientami czy też partnerami handlowymi. Powierzchnia tych pokoi wahać się będzie pomiędzy 30 – 70 m2. Jednak wynajęcie takiej loży nie należy do rzeczy najtańszych. Na zachodzie np. stadionie Allianz Arena wykupienie jednej kilkunastoosobowej loży na sezon wiąże się z wydatkiem około 250 tys. euro za rok. Podobnie jest na innych wielkich zachodnich stadionach. Loże na PGE Arena prawdopodobnie nie będą kosztowały aż tak dużo i będzie to wydatek rzędu 200 tys. złotych rocznie. Loże mogą być wykańczane i aranżowane wg potrzeb najemców aby zapewnić identyfikację firm, dlatego oddawane są w stanie podstawowym.

Powierzchnie komercyjne

Komercyjna powierzchnia pod stadionem daje szerokie możliwości dla ewentualnych inwestorów. Ponieważ eksploatacja stadionu nie będzie sprowadzać się wyłącznie do imprez masowych a będzie działać codziennie, możliwe jest powstanie kasyna, fitness klubu, kręgielni, sklepów sportowych i wiele wiele innych. Kształt tej powierzchni zostanie zdefiniowany przez inwestorów i charakter ich działalności.

Dodatkową atrakcja ma być profesjonalny tor wrotkarski okalający stadion, długości 1715 metrów. Stanie się on częścią kompleksu ścieżek i promenad, które znajdują się w pasie nadmorskim i prowadzą z Brzeźna do Sopotu.

Całkowita powierzchnia inwestycji to 260.000m2 , a powierzchnia użytkowa 36 600 m2, została ona zaplanowany tak aby mogła być miejscem koncertów, wydarzeń, punktem konferencji i wielu innych. Parking na terenie stadionu ma pomieścić 2.643 samochodów osobowych oraz 133 autokarów. Obiekt posiadał będzie 8 kondygnacji, w tym jedną pod ziemią.

PGE Arena – przyszłość

Zasadniczym powodem powstania tak pięknego obiektu jest organizacja przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy w 2012. Jednak jest to ogromna inwestycja, która powinna służyć miastu przez wiele lat. Na PGE Arena przewidziana jest możliwość organizacji szeregu imprez masowych od zawodów typu Red Bull X-Fighters, monster truck, po koncerty, festiwale itp. Po zakończeniu Euro 2012 przewidziana została możliwość przebudowy części trybun, zmniejszenia ilości stanowisk dziennikarzy i korespondentów aby zapewnić optymalną eksploatację. Szansę w zwiększeniu przychodów odnajduje się również w zwiększeniu zainteresowania meczami miejscowego klubu na nowym stadionie. Takie sytuacje można zaobserwować na zachodzie, gdy na mecze ligowe przychodziło średnio więcej nawet 70% kibiców.

Artykuły na temat stadionu:

Wizualizacje stadionu:

Galeria:

PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk PGE Arena Gdansk
Polecamy

Newsletter

Podaj adres email:

Nadchodzące wydarzeniaNajnowsze filmy
Losowe filmy
Główne statystyki

Główne statystyki Euro 2012:
Liaczba spotkań: 31
Średnia liczba widzów na mecz: 46,457
Liczba drużyn: 16
Średnia liczba goli na mecz: 2,5
Najwięcej zdobytych bramek (reprezentacja): 10 - Niemcy
Najwięcej celnych strzałów (reprezentacja): 58 - Włosi
Najwięcej niecelnych strzałów: 47 - Włosi
Najwiecej bramek: Mario Balotelli, Cristiano Ronaldo, Mario Mandzukić – po 3
Najmłodszy zdobywca gola: Mario Balotelli (Włochy) – 21 lat, 311 dni
Najstarszy zdobywca gola: Andrij Szewczenko (Ukraina) – 35 lat, 256 dni
Najszybciej zdobyta bramka: Petr Jiracek 2:14
Najwięcej strzałów celnych: 13 - Mario Balotelli
Najwięcej strzałów niecelnych: 20 - Cristiano Ronaldo
Najwięcej żółtych kartek (reprezentacja): Włochy - 13
Żółte kartki - średnia na spotkanie: 3,90
Najwięcje Czerwone kartki - średnia na mecz 0,10
Najczęściej faulował: Mario Balotelli
Najczęściej faulowani: Alvaro Arbeloa

Mimo faktu, że Euro 2012 skończyło się dla Polaków porażką i klęską to jednak statystyki są naprawdę imponujące i warto nieco więcej na ich temat powiedzieć. Euro skończyło się i choć oczekiwaliśmy trochę innego wyniku to jednak i tak większość Polaków jest zadowolona, że mieli możliwość brać udział w takim doskonałym wydarzeniu, które to wszak oglądał cały świat. Statystyki, jakie Miały miejsce podczas Euro 2012 są bogate i bardzo zróżnicowane a to sprawia, że nie tylko teraz, ale nawet i po upływie wielu lat wielu kibiców piłki nożnej chętnie będzie do nich powracać. Powiedzmy, więc nieco więcej na temat Euro 2012 i wszystkich danych statystycznych, jakie miały miejsce na boisku oraz poza nim. Jedną z najważniejszych danych statystycznych jest fakt, że po raz pierwszy takie mistrzostwa zakończyły się bez żadnego remisu. Jest to niebywały fakt, który to nigdy wcześniej nie miał miejsca. Można nawet rzec, że jest to wydarzenie wyjątkowe, które godne jest upamiętnienia. Jednakże to nie koniec statystyk, jakie miały miejsce podczas Euro 2012 a dopiero początek. Całe Euro 2012 składało się z wielkiej ilości nieoczekiwanych zwrotów akcji, dlatego też mieliśmy do czynienia z niespodziewanymi sytuacjami na boisku, które to naprawdę godne są uwagi i zapamiętania. Przede wszystkim zasadniczą rolę podczas trwania Euro odegrali Posting, Ronaldo a także, a także Ibrahimivic. To właśnie ci, światowej sławy piłkarze strzelili decydujące gole, które to zadecydowały o zwycięstwie ich drużyn. Dziś mówi się o nich, że znajdują się na ekskluzywnej liście najlepszych a zarazem najdroższych piłkarzy na świecie i nie ma w tym nic dziwnego albowiem faktycznie ich umiejętności są bardzo duże. Oczywiście mówiąc o sukcesach oraz statystykach nie należy zapomnieć o drużynie Czeskiej. Rzadko, bowiem zdarza się, aby w sześć minut pierwszej połowy meczu można było zdobyć gola. To właśnie oni osiągnęli ten sukces a co za tym idzie zapewnili sobie na Euro, a także we wspomnieniach kibiców bardzo ważne miejsce. Dziś mówi się o nich, jako o wysokiej klasy piłkarzy na świecie i nic w tym dziwnego albowiem Euro było dla nich wielkim sukcesem.
Strona Główna - Kontakt - Mapa Strony - Reklama
© Copyright 2012-me.pl 2010 - 2011